Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako sa zbaviť pretrvávajúcej bolesti bruška?

Zodpovedané
5. apr 2019

Dobrý deň,

chcel by som sa poradiť ohľadom problémov môjho 7 ročného syna. Bolí ho bruško v oblasti pupka (aspoň tú oblasť označil). Nie je to ostrá bolesť, skôr tlak. Ďalšie príznaky nadúvanie, vetry, stolica pravidelná, ale trocha sa pritom natrápi. Ráno hneď po prebudení kýcha (niekoľkokrát). Domnievam sa, že za bolesťou by mohli byť hlieny, ktoré počas spánku stiekli do žalúdka.

Aj kvôli tomu sme boli u alergiológa. Predtým mal problémy s bielkovinou mlieka (zdalo sa nám, že by to mohlo byť to). V 6. rokoch to zmizlo a keď sme boli na pretestovaní teraz v marci, tak opätovne potvrdili, že je to už v poriadku. Náš pediater nám tvrdí, že sú to parazity a chce ho liečiť. Skúšali sme Hylak na trávenie a Espumisan. U nás ide fľaštička za týždeň.

Ako by sme mohli synovi pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

bolesti brucha ako také v podstate delíme na bolesti akútne a recidivujúce (opakujúce sa). Akútne bolesti sú intenzívne, môžu byť spôsobené zápalom, infekciou, obštrukciou, diétnou chybou aj plynatosťou - tie takmer vždy nútia rodiča vyhľadať lekára a pátrať po príčine.

Pri opakujúcich sa bolestiach bruška môže byť príčina organická (to znamená, že vieme prísť na príčinu), častejšie sú u detí do 4 rokov, trvajú viac ako 4 hodiny, lokalizujú sa mimo oblasti pupka, alebo funkčná (nevieme prísť na príčinu) - tie sú celkovo oveľa oveľa častejšie, netrvajú zvyčajne viac ako hodinu, vyskytujú sa v epizódach, sú okolo pupka, spontánne ustúpia.

Dôležitá je vždy podrobná anamnéza, ktorá nám už napovie o aký typ bolestí ide u dieťaťa, ďalej fyzikálne vyšetrenie, laboratórne vyšetrenia, vyšetrenie stolice na parazity, okultné krvácanie, Ag Helicobactera či Campylobactera, serológia na celiakiu, sonografia, prípadne ďalšie zobrazovacie metódy - Váš pediater všetko určí podľa charakteru bolestí dieťatka.

Varovné príznaky, ktoré svedčia pre organickú príčinu sú: neprospievanie, pokles hmotnosti, pozitívna rodinná anamnéza na ochorenia zažívacieho traktu, horúčky, krv v zvratkoch a stolici, vyrážky, bolesti kĺbov.

Čo sa konkrétne Vášho synčeka týka, myslím, že pediater Vám ponúkol fajn alternatívu, niekedy aj bez potvrdených parazitov zo stolice, práve takýto typ preliečenia pomôže.

Zo stečených hlienov ho brucho bolieť nemôže. Môže ho však bolieť zo zväčšenia mezenteriálnych lymfatických uzlín (v brušku) - to by potvrdilo sono brucha, avšak špecifická liečba nie je, treba iba počkať, kým sa uzliny opäť zmenšia (zväčšené bývajú na vrub akútnej infekcie, ale napr. aj možnej parazitózy).

Nakoľko máte potvrdené, že momentálne syn bielkovinu kravského mlieka toleruje, nemyslím si, že by to mohlo byť tým. Píšete, že ho viac nadúva a má vetry - práve plynatosť zvykne byť tiež problémom, ktorý spôsobuje bolesť. Treba si odsledovať, po ktorých potravinách ho nadúva viac a tie vylúčiť - okrem bežne známych ako kapusta, strukoviny, mlieko, to môže spôsobovať celkovo zelenina (šaláty, cibuľa, kel,...), ovocie so šupkou, pečivo.


Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas