Ako zastaviť hnačku u 15-mesačného dieťaťa?

Zodpovedané
13. nov 2022

Dobrý deň,

syn má 15 mesiacov a už druhý deň hnačkuje. Odmieta jedlo aj pitie a všimla som si u neho šedé kruhy pod očami ako pri dehydratácii.

Ako zastaviť hnačku?

Ďakujem

Dobrý deň,

synčeka treba zvýšene hydratovať: U detí od roka sú preferované rehydratačné roztoky (Kulišek), prípadne čaj osladený hroznovým cukrom (Glukopurom – ½ čl na 100 ml).

Do diéty je pri hnačkách dobré zaradiť banán, ryžu, ktoré zhutňujú konzistenciu stolice (banán navyše obsahuju draslík,ktorý sa opakovanými stolicami tratí). Ďalej tzv. šetriaca diéta (jablko bez šupky, zemiak, mrkva, batat, mäso na vode, bezvaječné cestoviny, dňové pečivo – obmedzenie tukov, vlákniny a jednoduchých cukrov).

Ďalší postup je nasadiť probiotiká Sacharomyces bulardi či LGG, ktoré znižujú frekvenciu stolíc a dĺžku ochorenia (Probiofix-IMUN/Nekadex). Podľa frekvencie a počtu dní (pri dlhšom priebehu) môžete zaradiť aj prípravok na zahustenie stolice – Tasectan kids, či na predpis lekára Hidrasec.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas