Aký následok bude mať ťažká asfyxia na predčasne narodené dieťa?

Zodpovedané
20. aug 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej situácie. V 32. týždni som predčasne porodila dvojičky. Jedno z deti nebolo ešte otočené a malo včasnú asfyxiu ťažkého stupňa AS 2/6/7.

Bez pľúcnej ventilácie, podpora dýchania 48 hodín. Inak nič také vážne. Momentálne má korigované 4 mesiace. Na neurologickej kontrole bez Vojtovky, Ďalšia kontrola v 6 mesiacoch korigovaného veku.

Dieťa sa otáča už na bruško, chytá hračky, smeje sa, otvára pästičky, dáva si hračky do úst .Aj niečo blaboce, ale zasa nie veľa.

Aký to môže mať následok?

Druhé dvojča bez asfyxie a po psychomotorickej stránke sú na tom rovnako.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

viete, ako Vám určite aj iní lekári povedali, ono sa to celé časom ozrejmí, aké následky môže ťažká asfyxia mať.

Od žiadnych, cez slabšie výkony v škole, po psychomotorickú retardáciu niekedy bohužiaľ aj smrť dieťatka pri narodení.

Nikto Vám nevie povedať dopredu, aké (ani či vôbec nejaké?) poškodenie spôsobilo nedokysličenie mozgu v prípade Vášho dieťatka.

Odhalí sa to postupným dozrievaním dieťatka a hodnotením jeho psychomotorického vývinu. To je, či začne chodiť, či začne rozprávať na čas, či nebude vo vývoji zastavovať resp. nepôjde "dozadu".

Zatiaľ to vyzerá všetko pekne. Sú nutné pravidelné neurologické kontroly a uvidí sa. Je potrebné veriť /modliť sa a nestresovať sa z niečoho, čo môže, ale nemusí byť (aj keď mi je jasné, že jedno je teória a druhé je prax).

Prajem veľa šťastia, ale najmä zdravia!

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas