Aký postup odporúčate pri hypotónii dieťaťa?

Zodpovedané
22. júl 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom hypotónie bábätka. Synček sa narodil v 39. týždni cisárskym rezom. Vážil 2 700 g. Agar mal 8,9,10. Farba a svaly. Pri 9 iba farba.

Hlavičku na brušku dvíha od 4. týždňa. Neurologička, fyzioterapeutka a pediatrička nášmu synčekovi diagnostikovali ľahkú hypotóniu v hornej pletenci svalov. Ale je plne zdravý.

Začali sme cvičiť ľahké cviky na overballe. Odporučili nám plávanie, ktoré začneme od 4,5 mesiaca. Teraz v 3,5 mesiaci sa mi otočil z chrbáta na bruško z obidvoch strán. Keď je na boku, tak hlavu drží.

Na brušku je veľmi rád. Opiera sa o lakte a v jednej ruke je buď hračka alebo si ju cmúľa.

Pri trakčnej skúške však nedrží hlavu, padá mu dozadu. Podľa neurológa to nie je taký veľký problém, keďže hlavu drží krásne z akejkoľvek strany.

Začala som čítať hororové články o hypotónii a veľmi sa obávam.

Čo nám odporúčate?

Aký je Váš názor na stav môjho syna?

Ďakujem

Dobrý deň,

stav Vášho synčeka vyzerá dobre, ľahká hypotónia tam teda zrejme bude, ale k tomu sa vie vyjadriť iba lekár, ktorý dieťa vyšetruje.

Navyše ste sledovaní so synčekom na rhb, ktorý sa tomu rozumie najlepšie a určite Vám ukázal presné cviky, ktoré na hypotonus robiť môžete a pôjde to určite dobrým smerom.

Niet sa čoho obávať. Chlapček je šikovný, len mu treba trošku dopomôcť cvičením.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas