Čím ošetrovať pupok novorodenca?

Zodpovedané
11. feb 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom hygieny pupka u novorodencov. Niekde som čítala, že by sa nemal používať lieh z lekárne.

Čím odporúčate ošetrovať pupok u novorodencov?

Ďakujem

Dobrý deň,

závisí to od toho, že s akým pupkom Vás pustia domov.

Ak Vás pustia s pupočným pahýľom, tak je dobré mať lieh pre istotu zaobstaraný. V prípade znečistenia stolicou pupok liehom vyčistiť. Nie však rutinne každý deň. Preferuje sa suché hojenie.

Ak je pupok chirurgicky odstránený, tak dieťa ide v podstate s pekným pupkom domov. V tom prípade je hygiena klasickým umytím vo vaničke a následným osušením. V prípade začervenania stačí repík.

Pri problémoch treba poslať fotku lekárovi a podľa toho povie, čo dávať.

Lieh je teda v poriadku. Nie však rutinne ale indikovane. Vtedy, keď je to potrebné.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas