Čo znamená rozšírená panvička na obličke?

Zodpovedané
15. feb 2021

Dobrý večer,

môjmu synčekovi pri pôrode robili skríning obličiek. Zistili, že ma rozšírenú panvičku na ľavej obličke vo veľkosti 7 mm. Do 2 mesiacov sme mali opakovať sono. Zistili mu, že sa panvička zväčšila a má 22 mm. Vraj je to už 3 stupeň.

Čo to znamená zo zdravotného hľadiska?

Dá sa to liečiť, alebo to časom zmizne?

Doktor mi pri prepúšťaní z nemocnice povedal, že sa to stratí časom.

Prečo sa to však rozšírilo?

Mám sa obávať aj horších veci?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie je to úplne správne, lebo 3. stupeň je aj keď sú rozšírené kalichy. Takže ak je rozšírená iba panvička, aj keď na 22 mm, tak to nie je 3. stupeň ale druhý.

Budete sledovaní so synčekom na nefrológii, pravidelné kontroly sono, moč a občas aj odbery /dľa nefrológa/. Nemusíte to však v synčekovom živote postrehnúť ako komplikáciu.

Ide o to, že vstup do obličky je rozšírený a teda je ľahší prestup baktérii z močovodu a musíte lepšie obličku chrániť - nebyť v kontakte so stolicou v plienke, do roka by som odporučila bez plavárne, nesedieť na studenom, neprechladnúť.

Veľa detičiek má na novorodeneckom skríningu ľahké rozšírenie 1. st ako ste mali Vy (norma je do 5 mm) a potom v 3. mesiaci až 90% detičiek má nález v norme. Sú však také, u ktorých ide o vrodenú vývojovú vadu a neupraví sa nález (Váš prípad).

Nepredpokladám, že by sa to malo upraviť, už to asi tak zostane.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas