Dýchavičnosť 13 ročnej dcéry. Ide o problém srdcovo - cievneho charakteru?

Zodpovedané
25. feb 2020

Dobrý deň,

pri tréningu som si všimla, že moja 13 ročná dcéra sa veľmi zadýcha a lapá po dychu. Dokonca som.badala akoby pískanie, kým nezačala normálne dýchať.

Nezávisle na tom mi to potvrdila aj jej učiteľka telesnej výchovy. Ostatné deti vládali, ona nevedela dobehnúť, lebo nevládala s dychom.
Boli sme na pľúcnom. Na spirometrii sa zistila len mierna odchýlka.

Alergia bola vylúčená, hoci subjektívne po využívaní Spiromonu jej bolo lepšie.

Je možné, že to je problém srdcovo - cievneho charakteru?

O tomto totiž nik zatiaľ neuvažoval. Čakacie doby su všade strašne dlhé, čakáme na ďalšiu kontrolu na pľúcnom až za 2 mesiace.

Ďakujem

Dobrý deň,

tiež by som najskôr vylučovala pneumologickú záležitosť, ako to bolo u Vás.

Potom by som dcérke skontrolovala krvný obraz, hladinu sériového železa, či nie je anemická. Srdcovo cievne ochorenie až v prípade negativity týchto dvoch základných vyšetrení.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas