Mohol sa syn za dva dni v škôlke nakaziť kiahňami?

Zodpovedané
17. jan 2020

Dobrý deň,

v synovej triede sa vyskytli kiahne a to bol v škôlke len dva dni. Ja som v tom čase bola 37. týždni a kiahne som asi nemala. Tak som ho radšej do škôlky viac nedala.

Mohol to za tie 2 dni dostať?

Ak áno, tak predpokladám, že sa to prejaví do 14 dní a teda u mňa o ďalších 14. To už by som mala mat snáď po pôrode.

Hrozilo by v tom prípade niečo bábätku, keby som ich dostala pár dní po pôrode?

Ďakujem

Dobrý deň,

mohol sa nakaziť, ale aj nemusel.

Uvidíte po inkubačnej dobe. Pre tehotnú ženu nie je vhodné ochorenie kiahní práve tesne pred pôrodom a počas pôrodu. Môže spôsobiť závažnú infekciu novorodenca.

Dúfam, že to nebude Váš prípad. Najkritickejšie je ak ochoriete v období 3 dni pred pôrodom a 5 dní po pôrode. Preto na túto skutočnosť upozornite gynekológov.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas