Môže byť imunita po prekonaných kiahňach oslabená až tak dlho?

Zodpovedané
11. jan 2023

Dobrý deň,

moja 4,5-ročná dcérka prekonala cez Vianoce kiahne s miernym priebehom. Dvakrát mala zvýšenú teplotu, výsyp mala tiež len mierny. Na 14. deň sme boli u pediatričky. Tá nám povedala, že je všetko v poriadku. Máme sa však pripraviť na to, že najbližší polrok bude mať extrémne oslabenú imunitu.

Dcérka užíva Imunoglukan, ešte ho bude brať asi 1,5 mesiaca. Potom ho má vystriedať za ArkoDefenses, Echinaceu a pod. Ešte podotknem, že dcérka je sledovaná na neurológii kvôli febrilným kŕčom, ktoré sa jej v minulosti vyskytli pri viróze. Nie po očkovaní.

Naozaj je po kiahňach imunita tak veľmi oslabená a trvá to až tak dlho?

Je potrebné, aby užívala toľko prípravkov?

Nie je jednoduchšia cesta riešenia podpory imunity?

Mám jej k Imunoglukanu teraz pridať aj vitamín C?

Ako dlho po prekonaní kiahní odporúčate očkovanie MMR?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri veľa deťoch naozaj oslabenie imunity po kiahňach môže trvať aj tak dlho. Nezovšeobecňovala by som to úplne. Sú aj deti, ktoré tak nereagujú.

Imunoglukan obsahuje vitamín C, takže to nie je nutné pridávať. Echinacea a podobné produkty (kolostrum, zelené rastliny) nemaú v štúdiach priekazný účinok. Podľa mňa sú to príliš drahé prípravky bez overeného účinku.

Zostala by som na 3 mesiace Imunoglukan, potom vysadiť a uvidíte. Do toho nezabúdajte celú zimu denne vitamín D.

Očkovanie MMR môžete podľa priebehu kiahní po 4 - 6 týždňoch.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas