Môže mať 14-mesačná dcérka zápchu len z jednej potraviny?

Zodpovedané
28. júl 2022

Dobrý deň,

14-mesačná dcérka máva často zápchy. Dávam jej preventívne aj BioGaiu. Predtým som skúšala Hylak, ale nič jej nezaberá. Stále sa snaží tlačiť, ale skončí to len veľkým plačom.

Je možné, že ju zapeká len jedna potravina?

Ako jej viem pomôcť, aby sa vykakala bez trápenia?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno je možné pokojne zapekanie len z jedného druhu potraviny(mrkva/zemiak/cestoviny/pečivo/banán)/. Väčšinou je však problém komplexnejší, súvisí s celou skladbou jedálnička a NAJMA pitného režimu. Ten je pri zápche najdôležitejší - skúste ho zvýšiť. Rovnako tak pravidelný prísun zeleniny a ovocia.

Deťom sa dá z lekárne odporučiť podávanie Forlax 1 až 2 vrecká denne. Tesne pred použitím sa obsah každého vrecka (prášok na perorálny roztok) rozmieša v približne 50 ml vody a užije sa ráno, v prípade dávkovania 1 vrecko za deň alebo sa dávky rozdelia na ráno a večer v prípade dávkovania viacerých vreciek. Výsledný roztok má byť číry a priehľadný ako voda.

Prípadne môžete skúsiť od Hipp slivkový nektár dávať piť, či pridávať do kaší.

Tak by sa mohlo naštartovať pravidelné kakanie, aby u nej nedošlo k začarovanému kruhu so zadržiavania v dôsledku bolesti pri kakaní...

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas