Synovi ustúpila horúčka, ale olupuje sa mu koža. O aký problém ide?

Zodpovedané
21. sep 2019

Dobrý deň,

môj syn má 2 roky a 6 mesiacov. Pravdepodobne prekonal šarlach. Najskôr mal vysoké horúčky, drobný výsev a drsnú pokožku. Doktorka povedala, že ide o šiestu chorobu. Už ju raz prekonal.

CRP mal 15 a čisté hrdlo. Keďže mu teplota neustupovala, tak o tri dni sme znova išli k lekárke. Dala mu Ospen 400 na 7 dní. Po troch dňoch horúčka ustúpila, ale vyrážky a drsná pokožka po 2 týždňoch stále pretrváva. Teraz sa pridalo aj olupovanie kože na dlaniach a chodidlách.

Mám s pediatričkou riešiť ďalšie vyšetrenia?

Bojím sa, aby nedostal reumatickú horúčku.

Čo si mám na synovi všímať?

Doma mám ešte čiastočne kojeného novorodenca, ktorý zatiaľ nič nedostal.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade, ak raz synček už mal šiestu chorobu, nie je možné, že ju má zase. Toto ochorenie dieťatko prekonáva iba jedenkrát v živote.

Mal synček aj nejaký výsyp na telíčku?

Je možná diagnóza Kawasaki, ale aj 5.ta choroba - mám málo informácii na zhodnotenie od počítača.

Vo Vašom prípade je určite nutné opätovné navštívenie lekárky, odbery krvi, komplexné vyšetrenie a prípadné kardiologické vyšetrenie synčeka, pri diagnóze Kawasaki.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas