Ako liečiť 14 mesačné hypotonické dieťatko so zväčšenou kyfózou?

Zodpovedané
18. nov 2019

Dobrý deň,

mám 14 mesačného synčeka, ktorý sa narodil ako zdravé bábätko. Neskôr zareagoval na očkovanie a na neurológii nám bola diagnostikovaná postvakcinačná encefalopatia a hypotónia.

V 7. mesiacoch mal problém na dlhšiu dobu držať hlavičku a nevedel sa zaprieť o laktíky. Najskôr sme cvičili stále dookola jeden cvik z Vojtovky na šikmé brušné svaly. Neskôr sme prešli na Bobath. Skúšame babyplávanie a hipoterapiu.

Sedieť začal až v 11. mesiacoch, štvornožkoval od 10. mesiacov. Chodí aj popri nábytku od 10. mesiacov. Samostatne ešte nechodí. Keď vidím aký je nestabilný, tak ešte asi dlho ani chodiť nebude.

Najväčší problém je v tom, že má zväčšenú kyfózu (vidno to hlavne vtedy, keď sedí v sede s vystretými nôžkami). Keď začínal sedieť, tak sa mu robil vyslovene neprirodzený hrb. Ten sme už myslím úspešne "vycvičili", ale stále má dole v spodnej časti hrudnej oblasti asi zo 3 - 4 kyfotické viac trčiace stavce.

Lekári si nás doteraz pohadzovali medzi sebou. O dva týždne máme konečne ísť do Martina na rehabilitačné, kde sa snáď konečne dozviem na čom sme.

Môže mať niečo so stavcami?

Je to naozaj čisto vecou svalov a je moja obava v tomto smere neopodstatnená?

Bolo by podľa vás vhodné aj nejaké iné cvičenie okrem toho, čo som tu vymenovala?

A čo ošetrenie osteodynamikou?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

myslím, že ste vymenovala všetky možné terapie,ktoré sú pre Vás vhodné. Ďalej by som v nich pokračovala (hippoterapia, baby balance, plávanie, ak je to možné tak ešte aj Vojta).

Môžte ešte skúsiť osteopatiu. Ja s ňou osobné skúsenosti zatiaľ nemám.

Môžte skúsiť v Trnave Fyziomamu myslím, že má s touto metodikou väčšie skúseností.

Vo Vašom prípade ide o hypotóniu svalov. Ide o zdĺhavejší proces, preto Vám odporúčam stále pokračovať v cvičeniach.

Prajem Vám pekný deň.
Mgr. Antónia Wágnerová

Detská sekcia FYZIO&Kids: http://fyzioklinik.sk/fyziokids/
FYZIO KLINIK: http://fyzioklinik.sk