Ak je súrodenec súčasne osobou, ktorá žije spolu s poručiteľom v spoločnej domácnosti, patrí do skupiny dva a súčasne aj tri?

Zodpovedané
14. aug 2023

Dobrý deň,

prosím o radu v prípade dedenia podľa zákona.

Ak je súrodenec súčasne osobou, ktorá žije spolu s poručiteľom v spoločnej domácnosti, patrí do skupiny dva a súčasne aj tri?

Dostane dedičské podiely za obidve tieto skupiny alebo len za skupinu dva?

Čo ak je tu ešte ďalší súrodenec, ktorý s poručiteľom nebýval v spoločnej domácnosti?

Dostane aj on nejaký podiel z dedičstva, alebo sa mu už nič neujde?

Ďakujem

Dobrý deň,

dedičia z 3. skupiny dedia len vtedy, ak nededí žiaden dedič z 2. skupiny.

Vo Vašom prípade budú teda dediť iba dedičia z druhej skupiny (manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa).

Dedičia druhej skupiny dedia rovnakým dielom, manžel však vždy najmenej polovicu dedičstva.

Spolužijúci súrodenec teda bude dediť v rámci 2. skupiny.

Súrodenec, ktorý s poručiteľom nežil v spoločnej domácnosti, nebude mať zo zákona na nič nárok.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk