Ako a kde môžem žiadať o sociálny byt?

Zodpovedané
25. máj 2023

Dobrý deň,

s manželom sa rozchádzame, ja som momentálne na rodičovskej dovolenke s ročným synom. Starší syn má 13 rokov. Dočasne by som sa vedela presťahovať k rodine do jednej izby v byte, ale to je pre 3 osoby nedostatočné na dlhodobé bývanie. Rodičia žijú obaja, v byte by sme boli teda piati.

S manželom máme hypotéku, kde je náš spoločný príjem a splátka nastavená na maximálnu možnú hranicu. Na banku o úver sa preto obrátiť nemôžem. Zároveň mám príjem len RP.

Aké sú v tejto situácii možnosti?

Na koho sa obrátiť o pomoc s vlastným bývaním alebo sociálny byt?

Dom bol vždy z mojej strany vnímaný ako manželov. Jeho predaj a rozdelenie je pre mňa absolútne nie. Chcem ísť vlastnou cestou. Čo bolo, bolo. Chcem začať sama.

Ďakujem

Dobrý deň,

o pridelenie sociálneho bytu by ste mali žiadať obec, v ktorej chcete byt dostať. Žiadosť sa podáva na miestnom/obecnom úrade.

Konkrétne podmienky pridelenia si stanovuje obec. Musíte sa informovať, čo všetko musíte splniť.

V podmienkach obce často vyžadujú, aby mal žiadateľ v danej obci trvalý pobyt. Prípadne posudzujú aj schopnosť nájomcu platiť nájomné a poplatky za služby spojené s užívaním bytu. Treba však počítať s tým, že na nájomné byty sa čaká pomerne dlho, ak sa ich žiadateľa vôbec dočkajú. Nájomných bytov je pomerne málo a žiadateľov pomerne veľa.

Preto by som Vám odporúčala - ak dom patrí do BSM (čo bude ten prípad, ak ste ho stavali s manželom počas manželstva, resp. ak ste ho počas manželstva kúpili) - požiadať o rozdelenie a vyporiadanie BSM. A to aj v prípade, že by v dôsledku toho bolo potrebné dom predať. Do domu ste určite investovali dosť energie a Vaše deti majú nárok na slušné bývanie zodpovedajúce životnému štandardu oboch rodičov.

V rámci vyporiadania by sa vyriešil aj Váš vzťah k banke. Určite nechcete ostať dlžníčkou podľa úverovej zmluvy, ak už v dome nebudete žiť. Ak by Váš exmanžel prestal úver splácať, banka by mohla požadovať splácanie od Vás v plnej výške.

Ak máte záujem o právne poradenstvo v tejto veci, kontaktujte ma prosím e-mailom.


Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk