Ako by sa riešil môj rodičovský dom v prípade rozvodu?

Zodpovedané
8. aug 2023

Dobrý deň,

vlastním rodinný dom s pozemkom, dom je napísaný na mňa. S manželom sme ho zrekonštruovali. Brali sme na to spoločne hypotéku 50 000 eur. Dom pred rekonštrukciou mal hodnotu 50 000 eur, po rekonštrukcii má hodnotu 170 000 eur.

Ako by sa riešil dom v prípade rozvodu?

Nechcela by som o dom prísť, lebo je to môj rodičovský dom.

Ďakujem

Dobrý deň,

vzťahy okolo domu by boli súčasťou komplexnejšieho problému - vyporiadania BSM.

V rámci toho by súd posudzoval, kto sa v akej miere pričinil o nadobudnutie spoločných vecí, ich udržiavanie, kto v akej miere investoval prostriedky do vecí, ktoré patria len druhému manželovi a pod.

Materská a rodičovská dovolenka sa berie ako práca v prospech rodiny.

Vo všeobecnosti sa predpokladá, že podiely manželov sú rovnaké, pokiaľ sa nepreukáže inak.

Vo vzťahu k domu by to zjednodušene znamenalo, že vy ste do manželstva priniesli dom v hodnote 50 000 eur, zhodnotenie 120 000 eur pripadá na Vás oboch (70 000 na jedného). Ak by sa preukázalo, že Váš alebo manželov podiel je väčší/menší, súd by skorigoval sumu, ktorú by po rozvode musel jeden z Vás vyplatiť tomu druhému.

Predaj domu by súd zrejme nariadil len po preukázaní veľmi výnimočných okolností. To nepredpokladám, keďže by vo Váš prospech musel súd zohľadniť, že máte k domu citový vzťah.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk