Ako dosiahnuť, aby po predaji domu sestra vyplatila brata?

Zodpovedané
18. apr 2024

Dobrý deň,

priateľov otec umrel, prebehlo dedičské konanie, priateľ sa vzdal svojho podielu v prospech matky a sestry. Dom sa teraz predáva a priateľ sa dohodol so sestrou, že bude vyplatený, pretože do domu investoval značnú sumu peňazí. Avšak máme podozrenie a strach, že z toho chce jeho sestra vycúvať a nevyplatiť mu celú dohodnutú sumu.

Vieme sa nejako brániť a poistiť, aby priateľ o peniaze neprišiel?

Ďakujem

Dobrý deň,

z Vašej otázky nevyplýva, akú formu má dohoda medzi bratom (Vaším priateľom) a sestrou ohľadne vyplatenia. Ak by išlo len o ústnu dohodu (príp. o dohodu, ktorej existenciu Vášmu priateľovi môže dosvedčiť len jeho mama a vy), bude veľmi ťažké preukázať existenciu dohody a bude de facto na dobrej vôli sestry, či priateľovi hodnotu jeho podielu vyplatí alebo nie.

V tomto štádiu si len ťažko viem predstaviť, ako by bolo možné poistiť sa voči tomu, aby priateľ o peniaze neprišiel. Najlepšou poistkou by bolo bývalo, ak by sa nevzdal svojho podielu na dome v rámci dedičského konania.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk