Ako dosiahnuť, aby som po rozvode nemusela bývať s manželom v spoločnej domácnosti?

Zodpovedané
3. jan 2024

Dobrý deň,

s manželom bývame v spoločnom byte, ktorý sme kúpili tento rok. Z dôvodu domáceho násilia a manželovej závislosti na alkohole a hazardných hrách chcem podať žiadosť na rozvod. Nemám kam s deťmi odísť, chcela by som ostať v tomto byte. Manžel sa nechce rozviesť a ani odísť z bytu, aj keď by som ho vyplatila.

Ako to vyriešiť, aby sme po rozvode nemuseli bývať spolu?

Chcem, aby mal zákaz styku s deťmi, lebo ich bije.

Mám záznamy a aj lekárske správy.

Môže byť vykázaný z bytu?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

s najväčšou pravdepododobnosťou máte právo žiadať, aby súd Vášho manžela vykázal z bytu a zakázal mu kontakt s deťmi, alebo tento aspoň obmedzil.

Vykázanie z bytu možno riešiť nezávisle od konania o rozvode (a ešte pred podaním návrhu na rozvod) v tzv. "zrýchlenom konaní".

Odporúčala by som Vám, aby ste v tejto veci čo najrýchlejšie kontaktovali advokáta, ktorý sa zameriava aj na rodinné právo. Na stránke www.sak.sk možno vyhľadávať advokátov podľa odborného zamerania a aj podľa miesta sídla kancelárie.

Ak si advokáta nemôžete z finančných dôvodov dovoliť, obráťte sa na Centrum právnej pomoci. Tam Vám poradia najlepší postup.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk