Ako postupovať, keď osoba trpí chorobou z povolania?

Zodpovedané
22. máj 2023

Dobrý deň,

zamestnanec má po 15 rokoch z práce v stoji problémy s chrbticou, krčnou chrbticou, s rukami a nohami. Nedokáže vykonávať prácu zo zdravotných dôvodov, ktoré súvisia s výkonom povolania.

Ako postupovať?

Na čo všetko má v tomto prípade zamestnanec nárok?

Ide o to, že veľa žien s takouto diagnózou odchádza z našej firmy s 3-mesačným odstupným a zničeným zdravím. To je neadekvátne oproti tomu, čo pre firmu spravili a obetovali zdravie.

Ďakujem

Dobrý deň,

vo všeobecnosti platí, že zamestnávateľ zodpovedá zamestnancovi za všetky škody, ktoré zamestnancovi vznikli v dôsledku choroby z povolania.

Zároveň platí, že ak zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou alebo dohodou z dôvodov, že zamestnanec nesmie vykonávať prácu pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, patrí zamestnancovi pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej desaťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak by pracovný pomer končil z iných dôvodov, uplatia sa všeobecné pravidlá o odstupnom.

V prvom rade Vám odporúčam podať v tejto veci podnet na inšpektorát práce.

Ak zamestnávateľ odmietne vyplatiť dotknutým zamestnancom odstupné podľa vyššie uvedeného, sú dotknutí zamestnanci oprávnení vymáhať dlžné čiastky súdnou cestou. Avšak len za predpokladu, že nedošlo k premlčaniu nárokov. Štandardná premlčacia lehota je 3 roky odo dňa vzniku nároku na výplatu odstupného.

Upozorňujem však, že v prípade sporu bude potrebné v rámci súdneho konania preukázať, že ide naozaj o chorobu z povolania. Preto by som Vám odporučila nechať si v tejto veci ešte pred podaním návrhu vyhotoviť znalecký posudok.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk