Ako sa bude postupovať pri riešení BSM, keď máme nehnuteľnosť kupovanú na hypotéku?

Zodpovedané
12. júl 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom možnosti v prípade rozvodu, keď sa rieši dom. Na dom máme spoločnú hypotéku, plus máme BSM. Hypotéku splácame ešte len 4 - 5 rokov. Máme aj malé dieťa (materská mi teraz skončila).

Viem, že jedna z možnosti je predaj domu. To by sa potom vyplatila hypotéka a prípadný zostatok si rozdelíme (túto možnosť beriem ako poslednú).

Druhá možnosť je, že by som chcela v dome zostať ja s dcérkou. K tejto možnosti som naklonená úplne najviac.

Koľko by som mala vyplatiť mužovi, keď máme BSM?

Ja som bola v tom, že by sa to odvodilo z toho, čo máme už splatené za tých 4 - 5 rokov a ostatné by som splácala už ja sama a mala hypotéku na seba. Sesternica mi však povedala, že takto to nefunguje. Vraj by som mu mala vyplatiť polovicu hodnoty domu.

Ak má dom hodnotu 200 000 eur, tak ja mu mám vyplatiť 100 000 eur?

Ďalšia možnosť je, že manžel nebude súhlasiť s tým, že on opustí dom a budem musieť odísť ja s dcérkou. V tom prípade mám stále povinnosť platiť hypotéku s ním, až kým sa to nevysporiada?

Ak by sme sa nevedeli dohodnúť čo s domom, ako sa bude postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

do BSM patrí majetok (dom) i záväzky (úver od banky). Pri vyporiadaní BSM sa predpokladá, že každému manželovi prináleží polovica domu i záväzkov. Pri ideálnom scenári by teda každý manžel dostal polovicu domu a polovicu úveru.

To sa samozrejme stáva iba zriedkakedy (málokedy možno veci rozdeliť presne na polovicu), preto súd obvykle prikáže veci a záväzky jednému z manželov, ktorý potom musí vyplatiť druhého manžela. T.j. uhradiť druhému manželovi hodnotu majetku, ktorá tomuto manželovi náležala mínus hodnotu záväzkov, ktoré pripadali na tohto manžela. Pri vyporiadaní na základe súdneho rozhodnutia vstupuje do hry ešte jedna korekcia. Prihliada sa na to, kto z manželov koľko investoval do ich spoločného majetku a koľko sa pričinil o jeho udržiavanie/zveľaďovanie. Okrem toho je ešte súd povinný prihliadať na záujmy maloletých detí.

Inými slovami - ak sa s manželom na vyporiadaní dohodnete, je to v zásade celé na dohode Vás dvoch, kto koho vyplatí a koľko mu bude povinný uhradiť.

Ak sa nedohodnete, rozhodne súd na základe vyššie uvedených pravidiel. Návrh treba podať do troch rokov od rozvodu. Inak dôjde k vyporiadaniu zo zákona a každému z Vás pripadne 1/2 domu.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk