Babka prepísala dom darovacou zmluvou vnučke. Môže po jej smrti syn napadnúť darovaciu zmluvu a žiadať vyplatenie?

Zodpovedané
18. apr 2024

Dobrý deň,

babka prepísala svoj dom darovacou zmluvou vnučke s tým, že je napísané, že má doživotné právo užívať nehnuteľnosť.

Môže po jej smrti napadnúť darovaciu zmluvu jej syn s tým, že chce z domu vyplatiť?

Syn dom nechcel a nechcel ani z neho vyplatiť. Po 5 rokov si to rozmyslel a vraj chce byť vyplatený.

Aké má on právo na dom, keď ho nechcem vyplatít?

Ako to riešiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

syn by teoreticky mohol napadnúť platnosť darovacej zmluvy. Musel by však preukázať, že existovali dôvody neplatnosti zmluvy v čase jej podpisu. Samotná skutočnosť, že on pôvodne dom nechcel a teraz si to rozmyslel, nie je dôvodom neplatnosti.

Takýmto dôvodom neplatnosti by mohlo byť, ak by sa dodatočne preukázalo, že stará mama v čase podpisu zmluvy nerozumela tomu, čo robí (napr. kvôli chorobe - Alzheimer, starecká demencia a pod.), resp. že ju vnučka oklamala a uviedla v tejto veci do omylu.

Preukazovanie tohto typu neplatnosti zmluvy je pomerne náročné . Šance syna na úspech v prípadnom konaní by boli teda pomerne malé. Ak chcete eliminovať súvisiace riziká, môžete sa poistiť, pokiaľ stará mama ešte žije a je ochotná spolupracovať - môžete s ňou napr. nahrať krátke video na mobil, v ktorom ona výslovne potvrdí, že si je vedomá toho, že vtedy a vtedy darovala dom osobe XY, že sa táto osoba o ňu riadne stará a pod. Ďalej si môžete zabezpečiť písomné svedectvá osôb, ktoré sú ochotné potvrdiť, že stará mama v čase podpisu rozumela tomu, čo robí. Môže to byť lekár (všeobecný lekár, neurológ, psychológ, geriater a pod.), suseda, známa, pani, ktorá chodí k starej mame upratovať a pod. (ideálne ako čestné vyhlásenia s osvedčenými podpismi) atď.

Všetky takého dôkazy by bolo možné neskôr použiť v príp. konaní o neplatnosť darovacej zmluvy, ak by ho syn po smrti starej mamy inicioval. Takéto dôkazy by mali prispieť k tomu, aby súd rýchlejšie žalobu zamietol ako bezdôvodnú.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk