Bude svokra dediť po priateľovi?

Zodpovedané
23. aug 2023

Dobrý deň,

svokra je vdova viac rokov. Má 3 deti, každé jej dieťa je dospelé, osamostatnené. Má aj vnúčatá. Žije v byte, ktorý je písaný iba na ňu. Deti podiel po otcovi v byte nemajú.

Svokra si našla priateľa. Má okolo 80 rokov, je chorý, onkologický pacient. Svokra si ho nasťahovala k sebe do bytu, stará sa o neho. On je rozvedený, má dve deti - nestretávajú sa spolu.

Bude svokra po ňom dediť?

Je pravda, že ak s niekým žije rok pred smrťou v spoločnej domácnosti, tak má nárok na dedičstvo?

A opačne, má jej priateľ nárok na jej byt v prípade, že by zomrela skôr ako on?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak to správne chápem, Vaša svokra žije s mužom, ktorý má 2 deti, a s ktorým nie je zosobášená.

Ak jej priateľ nevydedí svoje deti, budú po ňom dediť iba jeho deti, každé 1/2 majetku (a nikto iný). Ak by priateľ mal vnukov (a nevydedí výslovne aj ich, dedili by títo namiesto priateľových detí). Ak by deti / vnuci nededili, prichádzala by do úvahy ako dedička Vaša svokra a poručiteľovi súrodenci, príp. deti súrodencov (netere a synovci poručiteľa). Predpokladám, že poručiteľovi rodičia už nežijú a teda ako dedičia neprichádzajú do úvahy.

Ak by svokra zomrela skôr ako jej priateľ, platilo by to isté - pokiaľ by nedošlo k vydedeniu svokriných potomkov, príp. aj vnukov, budú dediť títo (spolužijúca osoba iba v prípade, že nededí žiaden potomok alebo rodičia). To, že potomkovia sú finančne zabezpečení a ekonomicky samostatní, nehrá v tomto prípade rolu.

Upozorňujem, že vydedenie potomkov prichádza do úvahy iba zo zákonom stanovených dôvodov (napr. ak potomok trvalo neprejavuje o poručiteľa skutočný záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať).

Ak by ste mali záujem o právne poradenstvo v tejto veci, môžete ma kontaktovať e-mailom alebo sa obrátiť na akýkoľvek notársky úrad.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk