Chceme odmietnuť dedičstvo po otcovi. Zdedia jeho dlhy naše deti?

Zodpovedané
26. máj 2023

Dobrý deň,

otec zomrel a máme mať dedičské konanie. Problém je, že na všetko má exekúcie (orné pôdy). Chceme sa vzdať dedičstva. Bolo nám však povedané, že keď ho odmietneme, prechádza to na naše deti.

Je to pravda?

Vraj máme dať radšej dedičstvo na úhradu dlhov. Ani my, ani naše deti dlhy zdediť nechceme.

Ako máme postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

máte správne informácie - ak dedičstvo odmietnete, právo dediť prejde na ďalších dedičov, ktorými môžu byť aj Vaše deti. Ak sú deti maloleté, na odmietnutie dedičstva v ich mene by sa vyžadovalo schválenie úkonu súdom.

Preto bude pre Vás najlepšie, ak vy (dedič/dedičia v prvom rade) prenecháte dedičstvo veriteľom na úhradu dlhov.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk