Čo robiť, keď veriteľ zomrie a ja mám dlh?

Zodpovedané
2. jún 2025

Dobrý deň,

mám dlh, súdom mám určenú výšku splátky a číslo účtu, kam posielam peniaze. Účet však nepatril veriteľovi a veriteľ zomrel.

Čo to pre mňa ďalej znamená?

Je tento môj dlh súčasťou dedičského konania? Môže ten, kto ho zdedí, vymáhať vyplatenie celej sumy?

Ak je účet na osobu, ktorá nie je oprávnená dediť, mám zrušiť trvalý príkaz? To mi príde nelogické, keďže to mám určené súdom.

Ďakujem.

Dobrý deň,

ste naďalej povinná splácať dlh presne tak, ako je určené v súdnom rozhodnutí bez ohľadu na to, že veriteľ zomrel, keďže tento typ dlhov smrťou veriteľa nezaniká.

Ak by ste sa dostali do omeškania s platením dlhu podľa rozhodnutia, niektorý z dedičov (alebo všetci dedičia spolu) môžu iniciovať exekučné konanie voči Vašej osobe a začať vymáhať splatenie pohľadávky nútenou cestou.


Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk