Čo robiť v prípade zániku firmy počas rodičovskej dovolenky?

Zodpovedané
28. júl 2023

Dobrý deň,

momentálne som na rodičovskej dovolenke, zamestnávateľ dal firmu do konkurzu. Zamestnávateľ sa ma snaží donútiť podpísať výpoveď zo strany zamestnanca a zároveň mi ponúkol novú zmluvu v novej firme. Keďže som na rodičovskej dovolenke, nemôžem si žiadať o preplatenie dovolenky, ale nechcem ani o túto možnosť prísť.

Ako mám ďalej postupovať?

Je lepšie počkať do ukončenia konkurzu s tým, že mám rátať s dvoma scenármi?

Buď firma prejde pod nového majiteľa a s tým aj so starými záväzkami alebo vyhlásia bankrot, čo by znamenalo, že záväzky prejdú na štát?

Ovplyvní toto rozhodnutie budúce možné čerpanie materskej?

Čo to bude pre mňa znamenať, keď ostanem nezamestnaná ale som na rodičovskej dovolenke?

Ďakujem

Dobrý deň,

odporúčala by som Vám dohodnúť sa so zamestnávateľom na ukončení pracovného pomeru dohodou (t. j. dvojstranná zmluva) a zároveň podpísať novú pracovnú zmluvu s novým zamestnávateľom.

Tak môžete s pôvodným zamestnávateľom dohodnúť preplatenie starej dovolenky a zároveň si do budúcna zaistiť, že nebudete nezamestnaná.

Ak by ste ostali nezamestnaná na RD, nemalo by to mať na Vás žiaden vplyv, pokiaľ ide o výplatu rodičovského príspevku, no po skončení RD by ste sa museli urýchlene zamestnať alebo nechať sa zapísať do evidencie nezamestnaných.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk