Existuje zákon, podľa ktorého kúpno-predajná zmluva nie je postačujúci doklad na odhlásenie sa z koncesionárskych poplatkov?

Zodpovedané
20. okt 2023

Dobrý deň,

RTVS dodatočne žiada uhradenie koncesonárskych poplatkov za obdobie 2014 - 2023. Medzičasom sme danú nehnuteľnosť predali a ako doklad som im poslala kópiu kúpno-predajnej zmluvy, ktorú ja považujem za adekvátny doklad o zrušení odoberania el.energie na danom odbernom mieste.
Avšak odo mňa požadujú faktúru o ukončení odberu elektrickej energie. Žadnu takýto faktúru nemám.

Existuje nejaký konkrétny zákon, podľa ktorého je jasne dané, že kúpno-predajná zmluva nie je postačujúci doklad na odhlásenie sa z koncesionárskych poplatkov?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

oznámenie o zániku povinnosti platiť koncesionárske poplatky ste boli povinná zaslať RTVS do 30 dní, od kedy došlo k rozhodujúcej skutočnosti. T. j. odhláseniu odberu elektriny v danej nehnuteľnosti.

K tomuto oznámeniu bolo potrebné pripojiť:
a) Doklad o ukončení odberu elektriny v odbernom mieste, pre ktoré bol platiteľ evidovaný dodávateľom elektriny ako odberateľ elektriny v domácnosti.
b) Alebo doklad o zmene odberateľa elektriny v domácnosti v odbernom mieste, pre ktoré bol platiteľ evidovaný dodávateľom elektriny ako odberateľ elektriny v domácnosti.

Ak zodpovedajúcim potvrdením nedisponujete, môžete sa u dodávateľa elektriny/prevádzkovateľa distribučnej sústavy skúsiť informovať, či Vám ho nevydajú.

Nezávisle od toho by údaje o evidencii odberných miest elektriny by mal byť RTVS schopný poskytnúť priamo dodávateľ elektriny alebo prevádzkovateľ distribučnej sústavy.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk