Je pravda, že pri dedičskom konaní sa neprihliada na investovanie do cudzieho majetku?

Zodpovedané
25. sep 2023

Dobrý deň,

opatrovala som mamu a bývala som v nehnuteľnosti, ktorú mama vlastnila. Dom bol starší a boli nevyhnutné investície do domu. Podstatnú časť som zrealizovala sama, nakoľko mama mala minimálny dôchodok.

Pri dedičskom konaní sme boli 3 dedičia a notárka mi povedala, že na to sa neprihliada. Vraj som investovala do cudzieho majetku. Mama mala 93 rokov a chcela bývať doma, tak som nemala inú možnosť, len všetky opravy riešiť.

Je to rozhodnutie správne, keď som mala aj časť dokladov?

Ďakujem

Dobrý deň,

je pravda, že zákon neuvažuje nad tým, že by v rámci dedičského konania malo dôjsť k započítaniu mimoriadnych výdavkov, ktoré do majetku poručiteľa investoval jeden z dedičov. Postup notárky bol teda správny.

Pokiaľ sa s ostatnými dedičmi (predpokladám, že sú to Vaši súrodenci) nedohodnete na tom, že sa Vaše investície zohľadnia pri delení dedičstva, teda, že by Vám dobrovoľne priznali väčší podiel, než ten, ktorý Vám zo zákona prináleží, mohli by ste teoreticky ako jeden z veriteľov uplatňovať svoje nároky voči mase dedičstva.

Ak už bolo dedičské konanie riadne ukončené, neviem si žiaľ takéto uplatňovanie Vašich nárokov dobre predstaviť.

V podobných prípadoch je potrebné riešiť vzniknutú situáciu ešte za života poručiteľa. Ak sa s ostatnými dedičmi nedá dohodnúť na tom, že každý investuje nejakú časť podľa svojich možností, má poručiteľ možnosť darovať nehnuteľnosť (alebo jej časť) potomkovi, ktorý sa o neho stará, príp. závetom upraviť dedičské podiely v prospech tohto potomka. Pozor, ostatné plnoleté deti musia dostať minimálne 1/2 svojho zákonného podielu, inak bude závet sčasti neplatný.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk