Má riaditeľka právo donútiť zamestnanca vziať si neplatené voľno?

Zodpovedané
10. júl 2023

Dobrý deň,

sestra pracuje ako učiteľka v materskej škôlke na dobu určitú do 31.8.2023. V júli mala ešte učiť 3 týždne, následne mala čerpať dovolenku do konca augusta.

Avšak riaditeľka jej skrátila prácu v škôlke v júli na jeden týždeň. Odôvodnila to tým, že cez prázdniny majú málo deti a ona musí dať prácu tým, ktorí majú zmluvy na dobu neurčitú. Tým pádom jej nevychádza dovolenka do konca augusta, ale len do jeho začiatku. Ďalej si má zobrať neplatené voľno.

Má na tento krok riaditeľka právo?

Aké má sestra možnosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

postup zamestnávateľa nie je správny, nemôže Vašu sestru nútiť k neplatenému voľnu.

Zamestnávateľ by mal Vašej sestre riadne prideľovať prácu podľa pracovnej zmluvy počas obdobia, počas ktorého nečerpá dovolenku. Inak sa jedná o prekážku v práci na strane zamestnávateľa. Za toto obdobie by sestre mala patriť náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk