Má žena nárok ponechať si zásnubný prsteň v prípade zrušenia zásnub?

Zodpovedané
19. mar 2024

Dobrý deň,

rada by som sa opýtala, ako je to s vrátením zásnubného prsteňa v prípade zrušených zásnub.

Má žena nárok si ponechať zásnubný prsteň v hodnote 700 EUR?

Muž požiadal o jeho vrátenie.

Je rozhodujúce, kto inicioval rozchod?

Ďakujem

Dobrý deň,

náš právny poriadok nepozná žiaden špeciálny režim zásnubného daru, čiže sa uplatňujú všeobecné ustanovenia darovacej zmluvy:

Darca (snúbenec) sa môže domáhať vrátenia daru (prsteňa), ak sa obdarovaný (snúbenica) správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.

V ostatných prípadoch si snúbenica môže zásnubný prsteň ponechať, resp. vrátenie je na jej dobrej vôli.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk