Mám nárok na odstupné, aj keď je firma v konkurze?

Zodpovedané
24. okt 2023

Dobrý deň,

práve mi volala účtovníčka a veľmi na mňa tlačila, aby som ukončila pracovný pomer so zamestnávateľom. Odmietla som.

Do 3.12.2023 som na rodičovskej dovolenke. Do práce som nastúpila 10.08.2015 a pracovala som tam do decembra 2018, kedy som odišla na PN a následne som v máji roku 2019 nastúpila na materskú dovolenku. Po roku a pol sa mi narodilo ďalšie dieťa a nastúpila som z rodičovskej zasa na materskú a momentálne som ešte na materskej.

Prevádzka, v ktorej som pracovala, už neexistuje. Neviem, či ju zatvorili z dôvodu krachu, alebo im to nešlo. To bolo cca 1,5 roka po mojom odchode. Ostala som ako jediná vedená ako zamestnanec. Už vtedy mi volala účtovníčka, či nedám výpoveď. Odmietla som. Teraz mi volala znova, či by som nedala výpoveď, lebo mi končí rodičovská a nech to uzavrú. Firma je v konkurze a aj tak by som sa nemala kam vrátiť.

Mám nárok na odstupné, aj keď je firma v konkurze?

Mám nárok aj na preplatenie nejakej dovolenky?

Účtovníčka zatĺkala každým smerom a nakoniec z nej vypadlo, že ona mi poradiť nemôže, lebo je v strete záujmov.

Aké mám práva a povinnosti?

Aké má práva a povinosti môj zamestnávateľ?

Už skúšala aj niečo, že mi dá podpísať zmluvu s výpovednou lehotou. Skúšala, že dám výpoveď z tej firmy v krachu a podpíšu so mnou novú zmluvu na novú firmu a budem chodiť do iného mesta ako som mala na zmluve uvedené. To určite nechcem.

Mojich bývalých kolegov takto oklamali a nechcem im naletieť aj ja.

Ďakujem

Dobrý deň,

v zásade by ste mali mať nárok na všetky platby, ktoré Vám prislúchajú z pracovnej zmluvy a na ktoré nárok vznikol po vyhlásení konkurzu. Napr. odstupné, preplatenie dovolenky, ak si ju nevyčerpáte. Nároky, ktoré Vám vznikli pred vyhlásením konkurzu by ste si mali uplatniť osobitne - prihláškou pohľadávky v konkurze.

Určite by som Vám neodporúčala so zamestnávateľom podpisovať žiadnu dohodu o ukončení pracovného pomeru. Ohľadom nárokov voči zamestnávateľovi Vám najlepšie poradia v Centre právnej pomoci.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk