Máme byt na úver a ideme sa rozvádzať. Čo sa bude diať s bytom?

Zodpovedané
28. mar 2023

Dobrý deň,

s manželom sa rozvádzame. Máme byt na úver, ktorý treba ešte 20 rokov platiť. Najprv bolo, že mi ho nechá. Pravdepodobne sa to zmenilo. Nechce ho na mňa prepísať a zatiaľ ani predať. Nemám ho z čoho vyplatiť. Máme dve malé deti. Momentálne som kvôli nemu bez práce.

Aké má on práva?

Môže ma z neho vyhodiť?

Môže ísť súdnou cestou, aby som ho vyplatila?

Ďakujem

Dobrý deň,

na vyporiadaní BSM po rozvode sa môžete dohodnúť. Tam je v zásade na Vás, ako by ste sa dohodli. V rámci dohody by sa vyriešilo aj to, kto bude ďalej splácať úver.

Ak vyporiadanie dohodou nie je možné, vykoná ho na návrh niektorého z manželov súd.

Pri vyporiadaní BSM súdnou cestou sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti.

Ak do troch rokov od zániku BSM manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou a zároveň BSM nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z BSM pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk