Môže jeden dedič blokovať vyrovnanie?

Zodpovedané
5. sep 2023

Dobrý deň,

rada by som sa poradila ohľadom našej situácie. Dedičské konanie, dvaja dediči (dvaja bratia), predmet dedičského konania - byt. Žiadny závet.

Ako sa rieši situácia, ak jeden brat chce peniaze (buď byt predať a rozdeliť si peniaze pol na pol, alebo aby ho druhý brat vyplatil z bytu ak si ho chce nechať), ale druhý s ničím nesúhlasí a chce si byt nechať (teda 1/2) a nechce sa nijako vyrovnať?

Existujú v takýchto prípadoch nejaké povinnosti dedičov?

Môže jeden dedič takto blokovať vyrovnanie?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

áno, jeden z dedičov môže takýmto spôsobom blokovať vyrovnanie.

Predpokladám, že najschodnejším a najrýchlejším riešením pre druhého dediča bude súhlasiť s podielovým spoluvlastníctvom. T. j. že každý dedič nadobudne v rámci dedičského konania 1/2 bytu. A bezodkladne po skončení dedičského konania podať návrh na zrušenie podielového spoluvlastníctva súdnou cestou, na základe ktorého by došlo buď k predaju bytu na tretiu osobu, alebo jeho prikázaniu do vlastníctva jedného z dedičov. Tento by druhému dedičovi vyplatil hodnotu podielu v peniazoch.

Ak máte záujem o právne poradenstvo v tejto veci, kontaktujte ma prosím e-mailom.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk