Môže ma zamestnávateľ prepustiť z dôvodu, že mám často choré dieťa?

Zodpovedané
9. nov 2023

Dobrý deň,

vo fabrike pracujem už 7 rokov. Bola som na materskej, v septembri som sa vrátila. Dcérka je v škôlke, ale často býva chorá. Napríklad 2 - 3 dni som v práci a týždeň OČR.

Môže ma zamestnávateľ prepustiť i napriek tomu, že mám zmluvu na dobu neurčitú?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie, často choré dieťa nie je dôvodom na ukončenie pomeru s dotknutým zamestnancom.

Nemožno však vylúčiť, že si zamestnávateľ "umelo" vytvorí iný dôvod výpovede, aby Vás mohol prepustiť. Ak by toto nastalo a vy by ste mali dôkazy o tom, že skutočným dôvodom výpovede bolo niečo iné (ako to, čo sa výslovne uvádza vo výpovedi), mohli by ste platnosť výpovede napadnúť na súde.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk