Môže mamina odmietnuť procesného opatrovníka?

Zodpovedané
28. apr 2024

Dobrý deň,

mojej mamine prišlo doporučene, že súd ju ustanovil za procesného opatrovníka pre dediča - jej bratranca, ktorý je nezvestný. I napriek jeho nezvestnosti neboli nikdy spolu v kontakte.

Môže odmietnuť toto ustanovenie?

Ďakujem.

Dobrý deň,

zákon výslovne nepripúšťa možnosť odmietnuť ustanovenie za opatrovníka a ani takúto možnosť nevylučuje. Čiže by to bolo zrejme na diskusiu s konkrétnym notárom.

Upozorňujem však, že takéto odmietnutie nemá z praktického hľadiska žiaden veľký význam. Hlavným účelom ustanovenia opatrovníka je "vytvoriť" pre nezvestnú osobu miesto, kam sa jej budú doručovať písomnosti.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk