Môže moja mama bez súhlasu môjho otca získať naspäť byt, ktorý mi darovali?

Zodpovedané
18. aug 2023

Dobrý deň,

rodičia mi darovali byt cca dva roky dozadu. Teraz moja mama prišla s tým, že byt chce vrátiť. Nemám voči nej a ani voči môjmu otcovi žiadne zlé správanie. Chodím k ním aj s mojimi deťmi, vždy im pomáham, nosím potraviny. Mamu vozí môj manžel po doktoroch, keď potrebuje.
Problém je v tom, že moja mama má 75 rokov a začala mať dosť veľké psychické problémy. Strašne si namýšla. V noci volá plicajtov na suseda, lebo hovorí, že tam spáva s gumenou Ančou.

Rovnako tak obviňuje aj môjho otca. V noci ho budí a búcha po stenách. Stále ho obviňuje, že jej berie peniaze. Ma problémy aj so susedmi, ktorí ma už kontaktovali, že ak im neprestane robiť zle, tak na ňu zavolajú policajtov.

Môj tatino je onkologicky pacient. Keď má po chemoterapii, tak je na neho zlá a ešte mu rozpráva: "Čo zasa skapíňaš?"

Môj otec nie je za to, aby som im byt vrátila.

Môže moja mama bez súhlasu môjho otca získať naspäť byt, ktorý mi darovali?

Nikdy som sa voči nej a ani voči môjmu otcovi zle nesprávala.

Ďakujem

Dobrý deň,

na základe toho, čo píšete, Vaša mama nemá právo žiadať vrátenie bytu.

Nezávisle od toho by som Vám odporúčala skonzultovať túto situáciu s lekármi Vašej matky a príp. aj psychiatrom (ak Vaša mama k nemu ešte nechodí) a zvážiť, či by nebolo vhodné, sby ste požiadali o obmedzenie spôsobilosti Vašej matky na právne úkony.

Ak máte záujem o právne poradenstvo v tejto veci, kontaktujte ma prosím e-mailom.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk