Môže zamestnávateľ donútiť všetkých zamestnancov, aby si uplatnili rekreačný poukaz iba cez jeden portál?

Zodpovedané
11. jan 2024

Dobrý deň,

som zamestnaná v spoločnosti s počtom zamestnancov cca 300 a doteraz som si vždy uplatnila rekreačný poukaz na hociktorého poskytovateľa na SR, ktorý mi vystavil doklad o ubytovaní. Tento rok naša spoločnosť zaviedla novinku - môžeme si uplatniť rekreačný poukaz iba cez portál BenefitPlus. Tam však nie sú všetci ubytovatelia zo SR, ale len tí, ktorí s daným portálom spolupracujú.

Môže toto zamestnávateľ takto nariadiť a donútiť všetkých zamestnancov na uplatnenie si rekreačného poukazu iba cez tento portál?

Ďakujem

Dobrý deň,

závisí od rozhodnutia zamestnávateľa, či Vám príspevok na rekreáciu poskytne v podobe preplatenia nákladov (t. j. že vy mu prinesiete bločky, ktoré Vám on preplatí) alebo v podobe tzv. rekreačného poukazu. Teda akejsi platobnej karty, ktorú vo všeobecnosti vydávajú tie isté spoločnosti, ktoré vydávajú aj stravovacie karty. Týmto spôsobom je možné platiť výlučne oprávnené výdavky na rekreáciu u poskytovateľov služieb na Slovensku, ktorí majú zmluvný vzťah so spoločnosťou vydávajúcou rekreačný poukaz.

Ak by Vás zamestnávateľ pri uplatňovaní rekreačného poukazu obmedzoval nad rámec vyššie uvedeného, dochádzalo by k neprimeranému obmedzovaniu Vašich práv. V tom prípade by som Vám odporúčala podať v tejto veci podnet na inšpektorát práce.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk