Môže zamestnávateľ trvať na tom, aby zamestnanec uzavrel poistenie z výkonu povolania?

Zodpovedané
10. mar 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom mojej situácie.

Môže zamestnávateľ trvať na tom, aby zamestnanec uzavrel “poistenie z výkonu povolania”, resp. poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú zamestnancom?

A to vo výške, ktorá je vzhľadom na platové podmienky neadekvátna. Plat cca 800 - 900 eur mesačne a poistenie 400 eur ročne. To je vzhľadom na našu finančnú rodinnú situáciu priveľa.

Môže tiež zamestnávateľ požadovať preplatenie kurzov a s tým spojeného ubytovania a cestovné výdavky od zamestnanca, keď to nie je nikde v zmluve a ani na inom papieri?

Ďakujem

Dobrý deň,

na komplexné posúdenie tejto záležitosti mám príliš málo informácií. Potrebovala by som vedieť, o aký odbor/funkciu/pozíciu ide.

Nenapadá mi však žiadna situácia, v ktorej by zamestnávateľ mohol od zamestnanca žiadať, aby si zamestnanec sám hradil poistenie z výkonu povolania. Podľa mojich skúseností toto poistenie vo vybraných odvetviach hradí zamestnancovi zamestnávateľ, keďže je to aj v záujme zamestnávateľa, aby bol zamestnanec poistený.

Preplatenie nákladov vzdelávania a súvisiacich výdavkov môže zamestnávateľ žiadať iba na základe písomnej dohody uzavretej na tieto účely so zamestnancom.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk