Môžem byť prepustená zo zamestnania v čase žiadania o invalidný dôchodok?

Zodpovedané
25. júl 2023

Dobrý deň,

som zamestnaná od 9/2005, momentálne PN od 9/2022. Sociálna poisťovňa mi oznámila, že 20.9.2023 mi končí podporné obdobie.

Zdravotný stav sa mi nezlepšil ani po operácii pravej ruky. Čakajú ma ďalšie vyšetrenia, ktoré vylúčia alebo potvrdia nutnosť reoperácie. Takže vidina, že sa do práce vrátim čím skôr, je mizivá. Obvodný lekár mi pre pretrvávajúci nepriaznivý zdravotný stav odporučil možnosť podať žiadosť o invalidný dôchodok.

Môže ma zamestnávateľ prepustiť, keďže bude vedieť, že si podávam žiadosť o invalidný dôchodok?

Do práce by som sa chcela vrátiť, keď mi to zdravotný stav dovolí.

Musím podať výpoveď ja, keď si dávam žiadosť o dôchodok?

Ďakujem

Dobrý deň,

po skončení ochranného obdobia by Vás zamestnávateľ mohol prepustiť, avšak len v prípade, ak by splnil všetky požiadavky Zákonníka práce ohľadom skončenia pracovného pomeru.

Podaná žiadosť o invalidný dôchodok nie je sama o sebe dôvodom na skončenie pracovného pomeru, ani Vás pred výpoveďou nechráni. Po podaní žiadosti nie ste povinná podať výpoveď.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk