Môžem žiadať náhradu za nadčasy?

Zodpovedané
27. sep 2023

Dobrý deň,

reálne som odpracovala 10 plných pracovných dní nadčasov, ktoré mi však nikto popredu neschválil. Bolo veľa práce a žiadny z nadriadených v tom období nebol k dispozícii kvôli PN.

Môžem s týmito nadčasmi počítať?

Nadčasy sa vo firme podľa slov nadriadeného nepreplácajú a je možné si ich čerpať iba prostredníctvom náhradného voľna v pracovnom čase.

Ak na to nebol reálne čas a možnosti kvôli pracovnému nasadeniu, môžem s nimi nejako počítať?

Môžem požadovať ich náhradu?

Ďakujem

Dobrý deň,

práca nadčas je práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa, alebo s jeho súhlasom nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávaná mimo rámca rozvrhu pracovných zmien. Vo Vašom prípade ide teda o riadnu prácu nadčas, aj keď nebola výslovne nariadená nadriadeným.

Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej v sume 25 % jeho priemerného zárobku.

Zamestnávateľ však môže so zamestnancom dohodnúť čerpanie náhradného voľna za prácu nadčas. Zamestnancovi patrí náhradné voľno v rozsahu, v ktorom práca nadčas trvala. V tom prípade zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa horeuvedeného nepatrí.

4)
Náhradné voľno zamestnávateľ poskytuje zamestnancovi v dohodnutom termíne. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom nedohodnú na termíne čerpania náhradného voľna za prácu nadčas, zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi náhradné voľno najneskôr do uplynutia štyroch kalendárnych mesiacov nasledujúcich po mesiaci, v ktorom bola práca nadčas vykonaná (ak nebolo v kolektívnej zmluve dohodnuté inak).

Ak by Váš zamestnávateľ postupoval v rozpore s vyššie uvedeným, odporúčala by som Vám podať v tejto veci podnet na inšpektorát práce.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk