Musím ukončiť zmluvu o obchodnom zastúpení len výpoveďou alebo aj dohodou?

Zodpovedané
28. júl 2023

Dobrý deň,

pracujem na živnosť a mám so "zamestnávateľom" zmluvu o obchodnom zastúpení. Zmluva je vždy na dobu určitú, vždy v trvaní 1 rok. Takto tam pracujem už šiesty rok. V zmluve je uvedené, že ja môžem podať len výpoveď.

Konkrétne takto: "Výpovedná doba je 30 dní a začína plynúť prvý deň nasledujúci po doručení výpovede druhej zmluvnej strane."

Znamená to, že keď podám výpoveď napríklad 1.8.2023, výpovedná doba začne plynúť 2.8.?

Myslíte, že by bolo možné ukončiť to aj dohodou k určitému dňu, aj keď to nie je v zmluve o obchodnom zastúpení uvedené?

Ďalej ma zaujíma konkurenčná doložka. Konkrétne mám v zmluve uvedené: "Obchodný zástupca nesmie dva roky po skončení tejto zmluvy na území Slovenskej republiky vykonávať na vlastný alebo cudzí účet činnosť, ktorá je predmetom obchodného zastúpenia podľa tejto zmluvy alebo inú činnosť, ktorá by mala súťažnú povahu k predmetu činnosti zastúpeného."

Chcem sa od septembra zamestnať normálne na trvalý pracovný pomer v inej firme, kde by som bola tiež obchodnou zástupkyňou, ale už ako riadny zamestnanec. Nová firma predáva úplne iný sortiment výrobkov, preto si navzájom nekonkurujú. Obidve firmy sa zaoberajú výrobou a distribúciou potravín. Stará firma sa zaoberá mrazenými polotovarmi a nová firma nealko nápojmi.

Považovala by to pôvodná firma aj tak ako konkurenciu?

Ďakujem

Dobrý deň,

ukončenie zmluvy dohodou je možné vždy, ak s tým súhlasia obe strany.

Ohľadne plynutia výpovednej doby platí, že ak výpoveď doručíte 1.8., začne výpovedná lehota plynúť 2.8. (avšak pozor - výpoveď musí byť 1.8. riadne doručená, nestačí, ak ju 1.8. odošlete poštou).

Ohľadne konkurenčnej doložky je otázne, čo má chrániť - ak know-how vo vzťahu ku konkrétnemu typu výrobkov (mrazené polotovary), tak by malo byť v poriadku, ak sa zamestnáte v novej firme ako obchodná zástupkyňa. Ak je však predmetom ochrany know how týkajúci sa činnosti obchodného zástupcu vo všeobecnosti, mohla by to pôvodná firma vnímať ako porušenie konkurenčnej doložky, ak sa zamestnáte ako obchodná zástupkyňa v inej firme.

Ak by ste mali pocit, že Vás konkurenčná doložka obmedzuje viac, ako vyžaduje potrebná miera ochrany zastúpeného, môžete požiadať súd, aby ju obmedzil alebo vyhlásil za neplatnú.

Ak máte záujem o právne poradenstvo v tejto veci, kontaktujte ma prosím e-mailom.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk