Na aký hnuteľný majetok z bytu mám nárok a ako sa to preukazuje?

Zodpovedané
11. jan 2024

Dobrý deň,

sme manželia 2 roky. Návrh na rozvod ešte nebol podaný. Bývame v byte, ktorý som kúpila ešte pred manaželstvom a som jediný vlastník. Byt bol kúpený na hypotéku, ktorú splácame. Od kúpy bytu tam bývam s terajším už manželom (t.z. predtým žili spolu ale manželia sme len 2 roky). Mesačná splátka hypotéky je 300 EUR.

Načo bude mať manžel nárok po rozvode pri vysporiadaní majetku?

Na aký hnuteľný majetok z tohto bytu má nárok a ako sa to preukazuje?

Mohla by som mu zrušiť trvalý pobyt ešte pred rozvodom, alebo viem mu nejako zabrániť vstupu do bytu pred rozvodom a samotným vysporiadaním?

Ďakujem

Dobrý deň,

hnuteľný majetok, ktorý ste nadobudli počas manželstva a pravdepodobne aj časť spoločných finančných prostriedkov (napr. spoločné úspory) budú patriť do BSM.

Pri vyporiadaní súdnou cestou bude súd vychádzať z toho, že podiely manželov na BSM sú rovnaké, pokiaľ jeden z Vás nepreukáže opak (nárok na väčší podiel má ten z manželov, ktorý sa viac pričinil o získanie spoločných vecí a ich údržbu/zachovanie). Pri vyporiadaní BSM môže súd tieto veci buď rozdeliť medzi Vás (jeden z vás dostane televízor, druhý zase počítač), alebo prikázať veci do vlastníctva jednému z manželov s tým, že tento manžel je povinný druhému manželovi vyplatiť hodnotu jeho podielu v peniazoch. To závisí aj od toho, ktorý z manželov ako jednotlivé veci užíval, v akej podobe je delenie efektívne a pod. Bolo by nelogické, aby súd prikazoval vstavané kuchynské spotrebiče do vlastníctva Vášmu manželovi, keď vy v byte ostanete a zároveň by bolo nelogické prilazovať Vám do vlastníctva spotrebič, ktorý oveľa viac využíva Váš manžel - napr. počítač, kávovar a pod.).

Trvalý pobyt manželovi môžete zrušiť už teraz, no prístup do bytu mu pred rozvodom zakázať nemôžete. Jedinú výnimku predstavuje situácia, že by Vás fyzicky/psychicky týral, alebo úmyselne poškodzoval byt a jeho zariadenie. Na takéto zamedzenie prístupu do bytu by ste však potrebovali súdne rozhodnutie.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk