Na čo všetko mám nárok po rozchode, keď nie sme zosobášení?

Zodpovedané
10. mar 2023

Dobrý deň,

s partnerom sme spolu 18 rokov, žijeme spolu cca 10 rokov. Dom, v ktorom bývame je písaný 1/2 na neho, 1/2 jeho rodičia (dvojgeneračný dom).

Máme 8-ročného syna. Veľa rekonštrukčných vecí som aj ja investovala do domu. Vyzerá to na rozchod.

Ako sa máme dohodnúť?

Na čo si môžem nárokovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prípade vyporiadania dohodou je plne na zvážení zmluvných strán (vy, Váš partner a jeho rodič), ako sa vyporiadajú (t. j. koľko z Vašich investícií do domu Vám vyplatia).

Ak sa nedohodnete, máte právo súdnou cestou žiadať to, o čo ste predmetný dom zhodnotili. Ide o bezdôvodné obohatenie Vášho partnera a jeho rodiča na Váš úkor. Je potrebné počítať s tým, že dokazovanie bude veľmi náročné. Budete musieť preukázať, aké sumy a kedy ste investovali a že išlo naozaj o investície z Vášho majetku.

Vaše nároky však budú podliehať premlčaniu - zrejme 2-ročná alebo 3-ročná lehota, ktorá začne plynúť okamihom, keď ste sa dozvedeli, že došlo k bezdôvodnému obohateniu. V tomto prípade bude zrejme veľmi náročné posúdiť, kedy lehota začala plynúť.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk