Na facebookovej stránke obce bolo zverejnené video môjho syna bez môjho súhlasu. Ako mám postupovať?

Zodpovedané
14. aug 2023

Dobrý deň,

starosta zverejnil na facebookovej stránke obce video v trvaní cca 7 minút, na ktorom môj maloletý syn hádzal kamene s kamarátom do jazierka. Video bolo zverejnené bez môjho súhlasu a vedomia. Starosta nás rodičov nekontaktoval so vzniknutou situáciou a pod videom sa vyjadrovali občania na vzniknutú situáciu, pričom niektoré názory mali formu hejtu.

Mám podozrenie, že v tomto prípade starosta porušil zákon neoprávneného nakladania s osobnými údajmi. Deti z našej obce mi prišli oznámiť, že starosta hľadá syna kvôli tomu, čo spravil. Syn išiel na ihrisko skadiaľ ho prítomné deti vyhodili s tým, že mu starosta zakázal prístup na ihrisko.

Ako mám v tomto prípade postupovať?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

podľa môjho názoru starosta určite porušil normy zamerané na ochranu osobných údajov.

Môžete v tejto veci podať podnet na Úrad na ochranu osobných údajov a nezávisle od toho podať žalobu na ochranu osobnosti. V rámci toho môžete žiadať ospravedlnenie a náhradu nemajetkovej ujmy.

Ak by ste mali záujem o právne poradenstvo v tejto veci, kontaktujte ma prosím e-mailom.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk