Niekto sa mi nabúral do profilu a predáva moje intímne fotografie. O aký trestný čin ide?

Zodpovedané
28. feb 2024

Dobrý deň,

mám 17 rokov poslala som priateľovi (20), s ktorým som už dlho a vedia to aj moji aj jeho rodičia, intímne fotky. Pred týždňom sa mi niekto nabúral na sociálne siete a stiahol si tieto fotky. Vyhrážal sa, že ak do 20:00 nepošlem ďalšie, pošle ich mojej rodine a zverejní ich na sociálnych sieťach. To po uplynutí času aj spravil. Poslal ich a zverejnil tieto fotky. Niekto ich následne stiahol a predáva ich. Zarába na tom na pokeci.sk pod mojím menom a fotkou. Je to na polícii, ale ešte sa nám neozvali.

Bude mať z toho problém priateľ?

Aký veľký čin spáchal ten kto ich predáva?

Podľa akých zákonov bude súdený?

Ďakujem

Dobrý deň,

v danom prípade ide jednak o trestný čin výroby detskej pornografie. Kto využije, získa, ponúkne, alebo inak zneužije dieťa na výrobu detskej pornografie alebo detského pornografického predstavenia alebo umožní také jeho zneužitie, alebo sa inak podieľa na takejto výrobe, potrestá sa odňatím slobody na štyri roky až desať rokov. Tento trestný čin ste spáchali žiaľ vy sama (keďže za dieťa sa považuje každý pod 18 rokov, výnimky neexistujú).

Ďalej prichádza do úvahy trestný čin šírenia detskej pornografie. Kto rozmnožuje, prepravuje, zadovažuje, sprístupňuje alebo inak rozširuje detskú pornografiu, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov. A trestného činu neoprávneného prístupu do počítačového systému. Kto prekoná bezpečnostné opatrenie, a tým získa neoprávnený prístup do počítačového systému alebo jeho časti, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky, ktoré spáchal neznámy páchateľ.

Okrem toho došlo k spáchaniu trestného činu prechovávania detskej pornografie (Kto prechováva detskú pornografiu alebo kto koná v úmysle získať prístup k detskej pornografii prostredníctvom elektronickej komunikačnej služby, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.), ktorý spáchal Váš priateľ.

Predpokladám však, že Vás a ani Vášho priateľa za vyššie uvedené nikto stíhať nebude, keďže je zjavné, že v týchto prípadoch je závažnosť konania malá.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk