Som povinná nastúpiť do práce hneď vtedy, keď sa mi skončí rodičovská dovolenka?

Zodpovedané
6. máj 2023

Dobrý deň,

v polovici júla mi končí rodičovská dovolenka. Keďže sú letné prázdniny, dieťa mi do materskej školy nastupuje až od septembra.

Dá sa toto nejako riešiť?

Rada by som do práce nastúpila až od septembra.

Som povinná nastúpiť do práce hneď vtedy, keď sa mi skončí rodičovská dovolenka?

Ďakujem

Dobrý deň,

zo zákona vyplýva, že by ste mali nastúpiť do práce hneď po skončení rodičovskej dovolenky.

Môžete sa však skúsiť so zamestnávateľom dohodnúť na tom, že formálne nastúpite v polovici júla, no začnete tým, že si najprv vyčerpáte všetku dovolenku naakumulovanú cez materskú/rodičovskú dovolenku. To by Vám mohlo pomôcť preklenúť obdobie, kým Vám dcéru vezmú do škôlky (aspoň z väčšej miery).

Druhá možnosť - formálne ukončíte pracovný pomer ku dňu skončenia rodičovskej dovolenky a v septembri začnete nový pracovný pomer s tým istým zamestnávateľom. Pre Vás to však predstavuje isté riziko, že Vám zamestnávateľ nebude pracovné miesto držať a v septembri Vás už nezamestná.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk