Susede vadí dupot dieťaťa a búcha nám do steny. Ako sa môžeme brániť?

Zodpovedané
5. apr 2023

Dobrý deň,

suseda pod nami sa sťažuje, že moje 3-ročné dieťa dupe. Syn nedupe od rána do večera, lebo chodí do škôlky a prichádzame domov o štvrtej. Ide o to, že tento týždeň je môj synček chorý. Má hrozný kašeľ a sopeľ. Len lietame na záchod cikať, kakať, zvracať hlieny. Dnes malý utekal, podkol sa padol a začal plakať. Suseda nám hneď dávala päsťami do steny. Príde mi to voči nám zaujatosť.

Nafajčené na chodbe nikto necíti. Od 22:00 - 23:30 niekto o tri poschodia vyššie behá po byte. Potom po desiatej hodine vrieska nejaká žena a samé vulgarizmy. Ďalšia suseda bez oznamu začne vŕtať a rezať drevo pred našimi dverami. Syn mi sedel za dvojimi zavretými dverami držal si ušká a plakal kedy prestanú. Ani v jednom prípade nezakročila žiadna dôchodkyňa proti rušeniu nočného kľudu, zafajčenénemu spoločnému priestoru a proti nadmernému hluku. Moje dieťa dupne a už nám suseda trieska. Ohovárajú nás a šíria nepravdy ohľadom toho, čo sa u nás deje.

Nad nami býva ďalšia dôchodkyňa. Tá sa raz prišla sťažovať, že malý buchol dverami. Ona od rána do večera otvára a zatvára dvere, ktoré jej strašne vŕzgajú. Práši mi bordel na balkón. Keď odsúva a zasúva stoličky, ťahá ich po zemi. Počujem aj to, keď si strašne prdne. Susedia si myslia, že nikto tu nikoho neobmedzuje, iba moje dieťa obmedzuje ich. A my máme všetko trpieť.

Nemôžem trojročnému dieťaťu priviazať nohy, keď je chorý a nútiť ho, aby nechodil. Raz sem prišla suseda a začala hovoriť synovi, že ako má chodiť po špičkách. Syn dupe väčšinou okolo šiestej večer a trvá to maximálne 5 minút. Viem, že susedov nesmiem obmedzovať nadmerným hlukom, syn však neruší nočný kľud.

Bývala som v troch bytovkách a všade behali deti. Pýtala som sa jedného pána a on povedal, že sú to deti a vraj je to normálne. Teda pokiaľ neruší nočný kľud. Vraj každý to musí pochopiť ak má deti.

Dá sa nejako ohradiť tým, že dieťa je zákonom chránené?

Dá sa to nejako riešiť, aby nám nedávala päsťami do steny?

Ďakujem

Dobrý deň,

vo Vašom prípade ide o zrejmú šikanu a zneužívanie práva zo strany Vašej susedy. Môžete sa brániť súdnou cestou a to tak, že budete žiadať súd, aby susede nariadil upustiť od činností, ktoré Vás obťažujú.

Ak by ste boli v konaní úspešná a suseda by súdny príkaz nedodržala, bolo by možné jeho splnenie vymáhať v rámci exekučného konania, pričom exekútor by za určitých okolností mohol siahnuť susede na majetok.

Z ľudského hľadiska však upozorňujem, že začatie takéhoto konania by mohlo vzťahy v bytovke ešte zhoršiť. Preto Vám radím pred podaním návrhu skúsiť využiť všetky možnosti mimosúdneho riešenia danej záležitosti. Nemohol by susede dohovoriť správca alebo nejaký jej príbuzný, ktorý ju chodí pravidelne navštevovať?

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk