Zamestnávateľ sa ruší, som tehotná a dostanem výpoveď. Čo to pre mňa znamená?

Zodpovedané
3. máj 2023

Dobrý deň,

v marci 2023 som po RD nastúpila naspäť do práce, kde som čerpala pár dní dovolenky a momentálne som na PN - znovu tehotná. Termín pôrodu mám v auguste. Zamestnávateľ mi oznámil, že sa ruší, tak budem musieť dostať výpoveď.

Čo to prosím pre mňa znamená?

Budem sa musieť ešte do augusta ísť zaevidovať na ÚPSVaR?

Budem mať o ďalšie 3 roky nárok na podporu v nezamestnanosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

zamestnávateľ Vám bude musieť dať riadnu výpoveď s výpovednou dobou v dĺžke podľa Zákonníka práce.

Potreba nahlásenia sa do evidencie ÚPSVaR bude vyplývať z toho, či (i) do Vášho nástupu na materskú uplynie výpovedná doba a (ii) nástup na materskú bude priamo nadväzovať na PN.

Ak do Vášho nástupu na materskú výpovedná doba uplynúť nestihne, prihlasovať sa nemusíte. Ak po PN hneď nastúpite na materskú a PN budete bez prerušenia od dnešného dňa, prihlásenie tak isto nebude potrebné.

Po skončení rodičovskej dovolenky máte nárok na zápis do evidencie ÚPSVaR. Musíte tak urobiť do 10 dní po skončení rodičovskej dovolenky.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk