Pred pôrodom som začala krvácať a dieťa sa narodilo mŕtve. Ako sa mám so všetkým vysporiadať?

Zodpovedané
28. apr 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa vyrozprávať a poradiť ako ďalej. Mám trojročnú dcérku a od februára sme mali byť už štyria - keby moje dieťatko nebolo zomrelo tesne pred pôrodom. Prenášala som 2 dni. Kontroly u gynekologičky ukázali, že dieťa je zdravé. Všetko sa ale zvrtlo len pár hodín po poslednej kontrole.

Začala som krvácať.

Tešili sme sa, dcérka doma chystala oblečenie, hračky, izbičku pre súrodenca.

Situácia je ťažká. Pozerám do neznáma, nebaví ma hrať sa s dcérkou a hlavne vysvetľovať jej, že jej súrodenec je v nebíčku.

Ako ďalej?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za dôveru, s ktorou sa na mňa obraciate.

Je mi veľmi ľúto, čím si prechádzate a rozumiem tomu, že svoju situáciu vnímate ako ťažkú.

Navrhujem, ak to je vo vašej situácii možné, dohodnite si pre dcéru stráženie. Aby mohla byť len sama so sebou a svojím trápením. Aby ste mohli prejsť procesom trúchlenia. Ten čas môžete stráviť len pozeraním z okna alebo do nikam. Môžete plakať alebo sa venovať sebe. Bez výčitiek a bez ohľadu na to, ako to pôsobí na vašu dcérku.

Keď zomrel môj syn, dcéra mala 2 a pol. Bývali sme vtedy v Nemecku a žiadne stráženie som nemala. Na jednej strane mi starostlivosti o dcéru pomáhala udržať rytmus dní, nedovolila mi upadnúť do nekonečného smútku a letargie. Na druhú stranu mi chýbala možnosť chvíľu byť len sama so svojím smútkom. Pomáhalo mi aspoň, keď vzal manžel dcéru von a ja mohla nerobiť nič. Alebo robiť práve to, čo ma napadlo. Alebo len tak byť.

Zo svojej skúsenosti doporučujem hovoriť o bábätku s vašou dcérou otvorene - povedať, že zomrelo. Ak poznáte dôvod úmrtia, tak aj ten vysvetliť, s ohľadom na vek dcérky. Deti dokážu často smrť vnímať a prijať s väčšou ľahkosťou ako my dospelí. Nemajú okolo smrti toľko tabu. Vnímam, že sa vaša dcéra na príchod súrodenca tešila, že sa zapájala do príprav.

O to dôležitejšie mi príde, aby pochopila, čo sa stalo. Aj keď to pre vás môže byť nepríjemné. Ale aj spoločné prežívanie takýchto situácií vás môže stmeliť a posilniť vzájomný vzťah. Ak si to dovolíte.

Zároveň sú deti naše zrkadlo, hlavne v takto ranom veku, a kopírujú veľa naše emócie. Preto odporúčam aj o svojich emóciách a ich prejavoch dcére rozprávať. Aby vedela, prečo je mamička smutná. Neistota je pre deti horšie, než keď poznajú pravdu.

Naša dcérka bola aj priamo v pôrodnici a bračeka videla. Vysvetlili sme jej, že mu prestalo biť srdiečko a preto nežije. Že nemôže ísť s nami domov. Ale že sa na nás bude pozerať z hviezdičky na nebi a bude na nás v noci svietiť.

Ešte ma napadá jedna rozprávka, ktorá práve vzniká. Je o úmrtí bábätka v brušku a napísala ju tiež žena, ktorá prežila podobnú situáciu. Rozprávka by vám možno pomohla vytvoriť prostredie, ako s dcérou o vašom dieťatku hovoriť. Ak vás to zaujalo, ozvite sa mi na e-mail.

Ak to odhadujem správne, ste približne dva mesiace po strate bábätka vo vysokom štádiu tehotenstva. Je úplne normálne, že sa pýtate ako ďalej. Zatiaľ vám to pripadá, že ďalšia cesta neexistuje, že s odchodom vášho bábätka sa prestal točiť svet. Ale ona sa vaša nová cesta začne postupne ukazovať. Len dôverujte sama sebe a svojmu telu, nechajte plynúť čas i proces trúchlenia. Skúste sa každý deň zamerať na niečo pekné (stačí napríklad chvíľka pre seba, obľúbený parfum, pustiť si svoju zamilovanú pesničku) a sústreďte sa na zvládanie bežných, každodenných vecí. Za to sa vedome chváľte a odmeňte. Postupne vám pôjdu bežné dni zvládať lepšie a budete sa môcť sústrediť na celé týždne. Potom na mesiace, a nakoniec uvidíte aj dlhší budúcnosť. Chce to ale čas, nestane sa to cez noc. Strata niekoho milovaného veľa bolí, proces trúchlenia nemožno preskočiť, len sa do neho ponoriť a veriť tomu, že bude zase postupne lepšie.

Keby ste mala pocit, že pre vás môžem ešte niečo ďalšie urobiť, určite sa ozvite.

Pokojné dni

Kamila
tvoja sprievodkyňa na ceste po strate bábätka
autorka projektu Keď smrť predchádza zrodenie

⚜️ FB: kamilahusakovacz
⚜️ e-mail: kamila@kamilahusakova.cz