Ako ignorovať svokru a jej ohováranie?

Zodpovedané
11. jan 2020

Dobrý deň ,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Moja budúca svokra nenávidí moju rodinu a ohovára ju. Už začala aj mňa. Keď sa jej na to môj priateľ opýta, tak zapiera že to tak nebolo ako pri všetkom. Ja môjho priateľa milujem a nechcem o neho prísť.

Keď príde k nám na návštevu, tak sa robí ako keby nič. Ja k nim nechodím. Keď jej priateľ povedal, aby sa mi ospravedlnila, tak bola ticho, že to tak zase nebolo.

Ohovárala má v zmysle, že som ľahká žena a hovorí, že na našu svadbu nejde a nebude sa tam na moju rodinu pozerať. Ublížila psychicky aj svojmu synovi a tiež si to neuvedomuje. Je bývala alkoholička.

Bojím sa, že čo bude ďalej, keď budeme svoji a budeme mať deti. Nemám ju rada a strašne ma to ničí. Má jediného syna, ktorého som jej zobrala, preto je taká.

Ako sa mám s tým vyrovnať?

Môžem čakať, že nám zničí vzťah?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

čo od svokry môžete očakávať, to predpokladám neviete ani vy, ani váš partner, a preto sa na to pýtate. Ja toto ale naozaj nemôžem vedieť.

Každopádne sa však zdá, že už teraz vám celkom znepríjemňuje vzťah a máte obavu o vašu spoločnú budúcnosť.

Neviem, či s budúcou svokrou existuje nejaká rozumná komunikácia. Skúste porozmýšľať čo môžete vy sama, popr. vy s vaším partnerom spraviť pre to, aby situácia bola pre vás prijateľnejšia. O sebe sa rozhodujete vy sami. Dôležité je, aby ste vy, ako partneri, boli v tomto na jednej vlne.
To, že je to vaša budúca svokra, neznamená automaticky, že musíte mať dobrý vzťah a že by ste sa s ňou mali stretávať, pokiaľ vám ubližuje. Potrebujete sa starať o seba, ošetriť seba a svoju budúcu rodinu, nastaviť si so svokrou rozumné hranice.

Ubližuje vám, ale cítim, že jej venujete dostatok pozornosti, ste v tom emocionálne zaangažovaná, nesiete mieru zodpovednosti. Ste však strojcom len svojho šťastia.

Odporúčam vám navštíviť odborníka. Môžete nájsť spôsoby ako sa s tým vyrovnať, nenechať sa do toho priveľmi zatiahnuť, zastať si samú seba, nenechať sa tým priveľmi rozhádzať, nájsť pravú mieru kontaktu.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com