Ako sa mám zmieriť so stratou matky?

Zodpovedané
17. mar 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej situácie. Ani po dvoch mesiacoch od smrti mojej matky sa s tým neviem vyrovnať a ani zmieriť. Je mi stále s toho smutno a veľmi mi chýba. S maminou sme mali perfektný vzťah, boli ste ako dve kamarátky.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

mrzí ma, že ste prišla o matku a zároveň blízku kamarátku. Nie je pravidlom, že má človek pekný a dôverný vzťah so svojim rodičom. O to bolestnejšia je asi Vaša strata.

Je úplne prirodzené smútiť tak dlho ako potrebujete, niekedy sú to mesiace, niekedy aj rok či dva.

Doprajte si toľko času, koľko potrebujete, neexistuje presný čas, za ktorý by ste sa mala vyrovnať so stratou.

Môže sa Vám stať, že okolie už zabudlo na stratu, a vrátilo sa k svojím problémom, a že pochopenie pre Vaše smútenie Vám už nevedia poskytnúť v takej miere akoby ste potrebovala. A aj to je prirodzené.

V takom prípade Vám odporúčam vyhľadať ľudí, ktorí majú pre Vás a Vašu stratu pochopenie a keď nevnímate v okolí také možnosti, existuje možnosť pracovať na vyrovnávaní sa so stratou v psychoterapii u psychológa. Je to bežná prax a práve na takéto náročné chvíle v živote sme tu pre Vás.

Uchovajte si citlivosť k svojmu prežívaniu a doprajte si čas, ktorý k vyrovnaniu potrebujete.

S pozdravom

Mgr. Andrej Naščák
Tel: +421 948 034 613
Mail: a.nascak@gmail.com
Web: www.onlineterapeut.sk/