Plastická chirurgia a duševné poruchy. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
4. feb 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Po desiatom stretnutí som sa psychologičke zdôverila s tým, že ako bojujem s potrebou ísť na plastický chirurgický zákrok. Za 10 dní tam mám ísť a som z toho nervózna, pretože potrebujem diskutovať zákrok.

Zatiaľ neviem ako koľko bude záloha a mám neustály stres. Mám adhedóniu a hypobúliu ako aj syndrómy emočnej labilitu a adaptačnej poruchy. Na zákrok idem sama, nemám morálnu podporu a obrovský stres ako zarobiť peniaze.

Bola som aj v zahraničí a tam som si zažila stres, na SR 2x taký veľký. Žiadne prehnané emócie. Bojím sa, že sa psychicky zrútim ak zákrok nevyjde.

Možno aj vlastnou vinou som sa ocitla v záťažových situáciach a musela som sa veľmi rýchlo pozviechať. Situácie mi priniesli duševné poruchy, izoláciu. Toto je jediná vec, ktorá ma drží, aby som aj myslela na iné veci ako na to ako si ublížiť.

Čo mám robiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

myslím si, že je skvelé, že chodíte pravidelne na terapiu a aj že ste sa svojej psychologičke zdôverila.

Zvažovali ste aj návštevu ambulantného psychiatra a užívanie antidepresív?, Predpokladám, že áno, keďže viete o svojich diagnózach, ale ak nie poraďte sa so svojou psychologičkou a zvážte aj túto možnosť.

Vnímam, že Vám síce chýba určitá vnútorná sebaistota, ale aktívne hľadáte podporu von - to je dobre. Určite sa nenájde vo Vašom živote nikto, kto by Vás ešte podporil a pomohol pri zvládaní stresu z operácie?

Ja si myslím, že by ste bola dostatočne dobrá a kompletná aj bez operácie, no držím palce aby všetko dopadlo bez problémov a bola ste spokojná z výsledkom.

Otázkou zostáva, čo keď všetko dobre dopadne, bude Vám to stačiť alebo svoje pocity neprijatia budete chcieť riešiť ďalšou operáciou či sebapoškodzovaním.

Určite Vám odporúčam pokračovať v psychoterapii a skúsiť využiť čo najviac podpory z prostredia ako aj hľadať podporu v sebe, akceptovať sa.

Neváhajte sa mi ozvať ak by ste potrebovala o tom s niekým ešte hovoriť.

S pozdravom

Mgr. Andrej Naščák
Tel: +421 948 034 613
Mail: a.nascak@gmail.com
Web: www.onlineterapeut.sk/